Kategorie
Uncategorized

Witamina C w sporcie gołębiarskim.

Witamina  C (kwas askorbinowy)

W  organizmach  zwierząt, które  dla swoich potrzeb  same syntetyzują kwas askorbinowy,  witamina ta tworzy się z D-glukozy

Dzięki  właściwościom  oksydoredukcyjnym witamina C chroni zwierzęta przed  wieloma szkodliwymi czynnikami. Poziom witaminy C w organizmie zależy od  jej wchłaniania z przewodu pokarmowego oraz syntezy przez tkanki i florę bakteryjną jelit

Ptaki,  posiadają  zdolność syntetyzowania tej  witaminy z glukozy przez swój  organizm, dzięki czemu podnosi się ich  kondycja życiowa. Zdolność do syntezy jest uwarunkowana  obecnością enzymu oksydazy L-gulono-laktonowej, przekształcającej  L-gulonolakton w kwas L-askorbinowy.

Synteza  witaminy C różni  się u poszczególnych  gatunków ptaków i zależy  od ich zapotrzebowania, składu  dawki pokarmowej, stanu czynnościowego  wątroby i nerek Jednakże, w przypadku szkodliwego działania czynników środowiska stopień tego  procesu może ulegać zmianie.

Wskazane jest wówczas podawanie witaminy C w ramach profilaktyki. Kwas  askorbinowy należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, a więc jest  łatwo wydalany z organizmu wraz z kałem lub moczem. W celu uzupełnienia  strat tej witaminy konieczne jest codzienne dostarczanie jej wraz z pokarmem, zwłaszcza w takich niekorzystnych warunkach  otoczenia, jak: wysoka temperatura, nadmierne zagęszczenie i transport zwierząt oraz w stanach przeziębienia i stresu.

Do  celów  paszowych wytwarzane  są bardziej stabilne  niż w prefiksach preparaty tej witaminy,  które w przewodzie pokarmowym uwalniają kwas askorbinowy

Mikrokapsułkwa witamina C o przedłużonym uwalnianiu  — C6 H8 O6 — kwas L-Askorbinowy numer CAS 50-81-7, minimalna zawartość witaminy 97% (2,99% stanowi otoczka).

Mikrokapsułkowa postać – witamina C jest uwalniana dopiero w jelicie, jako że otoczką jest etylocelulozą nie jest ona trawiona w żołądku. Witamina jest osmotycznie uwalniana przez dyfuzję z otoczki. Otoczka nie ma wpływu na absorbcję. Poziom absorbcji wynosi 99%. Dzięki formie otoczkowanej można podawać wielokrotnie większe dawki witaminy C niż przy tradycyjnej jej formie, nie powodując przy tym zaburzeń trawiennych.

Aby była łatwiejsza do podania rozpuszczamy ją w wodzie do picia dla gołębie, a to co pojawia się w niej jako pływające drobinki są to fragmenty nierozpuszczonej otoczki etylocelulozowej która jak wcześniej wspomniałem nie ma znaczenie dla absorbcji samej witaminy C.

Witamina C odgrywa bardzo ważną rolę w jakości skorupki jajek. Wiąże się to z faktem, że kwas askorbinowy wpływa na proces tworzenia kolagenu, stanowiącego osnowę, na której odkłada się wapń.  Jest także niezbędny w przekształcaniu witaminy D 3 w jej aktywną formę, która wpływa na procesy mineralizacji.

Wpływa  również większy  współczynnik zapłodnień  i wylęgowości jaj pochodzących  od ptaków karmionych paszą z dodatkiem  witaminy C. Jest ona bowiem wykorzystywana  do produkcji nasienia i utrzymania go w dobrej jakości, wpływa na ruchliwość plemników oraz zapobiega ich aglutynacji.  W związku z tym niedobór tej witaminy wiąże się z pogorszeniem wyników zapłodnienia

Jedną  z biologicznych  funkcji kwasu askorbinowego  jest biosynteza wspomnianego już  kolagenu, który uczestniczy w spajaniu  komórek, wchodzi w skład tkanki łącznej  skóry, kości, i ścięgien. Witamina C zapewnia prawidłowy  przebieg produkcji kolagenu – bierze udział w przekształcaniu  proliny w hydroksyprolinę oraz chroni kwas hialuronowy przed depolimeryzacją  poprzez stymulowanie powstawania inhibitora hialuronidazy, która rozkłada kwas hialuronowy.

A  zatem,  niedobór witaminy C prowadzi do dystrofii tkanki łącznej. Wytwarzane są mniejsze ilości włókien kolagenowych  i połączeń kwasu hialuronowego z białkiem przez fibroblasty. W następstwie tego naczynia krwionośne, narządy  i błony zawierające tkankę łączną stają się mniej elastyczne oraz bardziej kruche i podatne na powstawanie stanów zapalnych.

Ponadto,  kwas askorbinowy  wywiera wpływ na procesy  odpornościowe organizmu,
dlatego  też jest  wykorzystywany  w leczeniu wielu chorób.

Jego właściwości immunologiczne wynikają  z tego, że pobudza aktywność i migrację granulocytów, monocytów, makrofagów i limfocytów oraz bierze udział w powstawaniu  immunoglobulin IgB oraz IgM.

Witamina  C w dużych  ilościach gromadzi  się w monocytach i limfocytach  – ważnych elementach układu immunostymulacyjnego,  a uwalnia się dopiero w czasie ich rozkładu. W błonie  śluzowej jelit zawarte są limfocyty, które tworzą grudki chłonne. Są one miejscem  wytwarzania limfocytów zawierających witaminę C. Przechodząc następnie do nabłonka  jelitowego ulegają aktywacji przez bakterie jelitowe, co powoduje wzrost reakcji immunologicznych ustroju.

Podawanie  kwasu askorbinowego  wywiera pozytywny wpływ na zwierzęta, szczególnie  narażone na stres.

Rola  witaminy  C jako czynnika  łagodzącego stres polega  na uczestniczeniu jej w syntezie  adrenaliny i noradrenaliny oraz ochronie adrenaliny przed utlenianiem. Stężenie witaminy C w przysadce mózgowej i korze nadnerczy jest kilka razy wyższe w porównaniu do innych  narządów i znacznie spada podczas silnych stresów

Silnym czynnikiem  stresowym jest też  dla ptaków wysoka temperatura,  przekraczająca optymalną wartość 18-20˚C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *